Laboratuvar Kurulumu


Laboratuvar Kurulumu

Laboratuvara ihtiyaç duyan firmaların laboratuvar kurulumu için danışmanlık hizmeti verilmektedir. Laboratuvar Kurulumu esnasında uygulanacak sistem sırasıyla ;
  • Laboratuvar kurulumu esnasında gerekli yasal mevzuatın bildirimi Laboratuvarın yasal mevzuat ve standartlara uygun projesinin çizilmesi
  • Laboratuvar malzemelerinin teknik şartnamesinin yazılması
  • Laboratuvarda kullanılacak ekipmanların uluslararası kalibrasyon sistemlerinin belirlenmesi
  • Laboratuvarda kullanılacak malzemelerin girdi kontrollerinin yapılarak laboratuvar akreditasyonuna hazır hale getirilmesi
  • Laboratuvarda çalışacak personele laboratuvar yönetimi ve laboratuvar yönetmeliği ne uygun eğitimlerin verilmesi

Laboratuvar Nasıl Kurulur ?

Laboratuvar kurulumu 'nda dikkat edilecek en öncelikli özellik esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Laboratuvar yerleşim durumunda yeni eklenebilecek cihaz ve ekipmanların uyumu ile laboratuvar yönetimi konusunda sıkıntı yaratılmamalıdır. Öncelikle Laboratuvar dizaynı yapılırken yer değişikliğine imkan veren portatif bölmelerin ve yapı sistemlerinin düşünülmesi gereklidir.Aynı zamanda oluşabilecek tehlikeleri en aza indirecek önlemlerin önceden planlanarak laboratuvar kurulumunun uygulanması gereklidir.

Laboratuvar Yönetimi
Tüm laboratuvar ekipmanlarının kalibre edilebilir seçilmesi ve rutin olarak kalibrasyon işleminin yapılması gerekmektedir. Uygulama alanında standart işletim prosedürleri belirlenerek , laboratuvar yönetmeliği göze alınarak laboratuvar yönetmeliği ne ve laboratuvar yönetimi ne uygun işletilmesi istenir.Bir laboratuvar bir takım özel testleri veya değişik tipteki testleri gerçekleştirme yetkinliğine haiz olduğunun tanınmasıdır. Laboratuvar nasıl kurulur sorusuna en iyi cavabı ankyralab da bulabilirsiniz,

Laboratuvar Çalışma Alanı
Laboratuvar öz olmalıdır, laboratuvar yönetmeliği 'ne uygun olmalıdır. Gereksiz hiçbir malzeme ve cihaz bulundurulmamalıdır. Tüm kapılar kapanabilir olmalı ve pencereler sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır. Tüm kapı girişlerinde tehlike uyarı levhaları eksiksiz ve net anlaşılır şekilde yerleştirilmelidir.

Laboratuvar Mobilyaları
Gözenekli olmayan pürüzsüz yapıdaki malzemeler seçilmelidir. Kolay temizlenebilir özellikteki materyallerden imal edilmiş mobilyalar tavsiye edilir. Temizlemesi zor veya kumaş ihtiva eden malzemelerden kaçınılması gerekir.

Laboratuvar Tezgahları
Ahşap ve gözenekli malzemeler laboratuvar tezgahları içinde tercih edilmemektedir. Isı ve kimyasallara dayanıklı malzemelerden imal edilmiş ürünler tercih sebebidir. Kimyasal dezenfektanların zarar veremeyeceği malzemeler kullanılmalıdır.

Laboratuvar Lavaboları
Lavabolar işlevsel olmalıdır. Kağıt havlu ve sabun kolay ulaşılabilir bir yerde bulundurulmalıdır. Radyoaktif maddelerin durulanması ayrı lavabolarda yapılmalıdır. Acil göz yıkama için gerekli mekan ve malzemelerin bulundurulması önerilmektedir. Lavaboları kullanacak herkes için ayrı eldiven bulundurulmalıdır.

Otoklav
Biyolojik atık oluşturacak laboratuvarda daha önceden belirlenmiş özelliklere ve büyüklüğe sahip otoklav tesisi olmalıdır.

Atık Konteyneri
Laboratuvarlarda sıradan çöp kutusu kullanılamaz. Biyolojik , kimyasal ve radyoaktif sepetleri ayrı düşünülmelidir.

Biyogüvenlik Emniyet Kabinleri
Biyolojik düzeyde faaliyet gösterileceği durumlarda laboratuvar açmak için gerekli yükümlülükler arasında yer almaktadır. Bu kabinler sertifikalı olmalı ve bir gaz hattına mutlaka bağlanmalıdır. Çift amaçlı biyogüvenlik kabinleri (kimyasal duman bacaları ile) kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kimyasal Çeker Ocaklar
Kimyasal yanıcı, toksit taşıyıcı, uçucu kimyasallara yönelik onaylı ve kimyasal duman kapağı ile sınırlı olmayan cihazlar yerleştirilmelidir.

Santrifüjler
Biyolojik malzemelerle beraber kullanıldığında (aerosollerin serbest kalmasını önlemek amacıyla) emniyet kapları ile desteklenen donanımlar tercih edilmelidir. Laboratuvar Buzdolapları ve Derin Dondurucular, Patlama oluşturabilecek ve düşük sıcaklıklarda yanabilen malzemeler yerleştirilmemelidir. Patlama korumalı bölmelere sahip dolaplar patlamayı engellememektedir.

Yanıcı Sıvı Depolama Kabinleri
400 metrekare bir odada en fazla 30 lt yanıcı sıvı bulundurulabilir. Kapalı bir mekanda ise en fazla 60 lt yanıcı sıvı saklanabilmektedir.

Kimyasal Depolama Kabinleri
Metal, polietilen yada diğer kimyasal maddelere dayanıklı ürünlerden imal edilmelidir. Gaz Kabinleri; Havalandırılabilen alanlara yerleştirilmelidir.

Laboratuvar Yönetimi, Laboratuvar akreditasyonu ve laboratuvar yönetimi hakkında bir çok projede bulunmuş ve danışmanlıklar vermiş olan Ankyralab, bu bilgi geçmişini sizlere hizmet olarak sunmaktadır.

Laboratuvar açmak, laboratuvar kurmak yeterli değildir; laboratuvarlar birer organizmadır ve bu sebeple laboratuvar yönetimi iyi yapılmalıdır. Laboratuvar yönetimi iyi yapılmamış bir laboratuvar, sonuçta kötü bir son ile karşı karşıya kalır.